آنتی اسکالانت

(100%) 5 از 1 رای

 

دلیل استفاده از آنتی اسکالانت

رسوب گذاری  به معنی رسوب ذرات در غشا است و باعث می‌شود که آنها بسته شوند .

بدون استفاده از روش های جلوگیری از رسوب ، غشای اسمزی در اثر عبور جریان حاوی عناصر محلول در جریان مانند کربنات کلسیم ، سولفات کلسیم ، سولفات باریم و استرانسیوم که در غشا رسوب می کنند ، بسته می شوند . اکثر آبهای طبیعی حاوی مقادیر بالایی از کلسیم، سولفات و یون های بی کربنات هستند.

در عملیات نمک زدایی از غشا با ضریب بهره وری بالا ، حلالیت gypsum (سنگ گچ ) و کلسیت نسبت به سطوح اشباع که منجر به تبلور شدن بر سطوح غشا می‌شوند ، بیشتر است.

انسداد سطحی در اثر رسوب موجب کاهش شار نفوذ پذیری، کاهش کارایی فرآیند و افزایش هزینه های عملیاتی می شود.

 

اثرات رسوب  بر میزان نفوذ سیستم های RO در شکل زیر نشان داده شده است. پس از دوره رسوب ، میزان جریان دستگاه به سرعت کاهش می یابد . طول این دوره با نوع رسوب و میزان اشباع فوق العاده نمک به میزان قابل ملاحظه متفاوت است.

همانطور که از نمودار مشخص است، دوره القایی برای کربنات کلسیم بسیار کوتاهتر از مقادیر سولفات مانند سولفات کلسیم است.

 

از لحاظ اقتصادی بهتر است از تشکیل رسوب جلوگیری شود، حتی اگر پاک کننده های موثر برای رسوب وجود داشته باشند.

رسوبات اغلب مسیرهای عبوری در RO را مسدود می کنند که تمیز کردن آن کاری سخت و وقت گیر می باشد . همچنین این خطر وجود دارد که رسوب گذاری به سطح غشا آسیب برساند.

 

 

روش های کنترل رسوب ممبران

معمولا سه روش کنترل رسوب وجود دارد :

  • اسیدی کردن
  • نرم سازی با تبادل یون
  • اضافه کردن آنتی اسکالانت

 

اسیدی کردن  :

اضافه کردن اسید، یونهای کربنات را از بین می برد و یکی از واکنش های لازم جهت حذف رسوب کربنات کلسیم می باشد . این روش در جلوگیری از رسوب دادن کربنات کلسیم بسیار موثر است ولی در جلوگیری از رسوبات دیگر کارایی ندارد .

از جمله معایب اسیدی کردن خوردگی مخازن و تجهیزات در اثر اضافه کردن اسید و همچنین کاهش PH  می باشد .

 

نرم سازی با تبادل یون :

در ان روش از سدیم جهت حذف کلسیم و منیزیوم موجود در آب خام ورودی است  ، با  واکنش های زیر استفاده می گردد .

Ca 2+ + 2NaZ => 2Na + + CaZ 2

Mg 2+ + 2NaZ => 2Na + + MgZ 2

(NaZ) نشان دهنده رزین سدیم است.

هنگامی که تمام یونهای سدیم توسط کلسیم و منیزیم جایگزین شوند ، رزین باید با یک محلول نمکی احیا شود. تسکین تبادل یون نیاز به تغذیه مداوم اسید یا ضد انعقاد را از بین می برد.

آنتی اسکالانت  :

آنها مواد فعال سطحی هستند که جهت کاهش اثرات رسوب ناشی از گرفتگی روزنه های غشای اسمز معکوس توسط نمک های محلول در آب  استفاده می شود .

عملکرد آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت واکنش های رسوب زدایی را در سه روش اصلی انجام می دهند :

 

1-مهار آستانه :

جلوگیری در غلظت های کم آستانه ای عبارت است از توانایی یک آنتی اسکالانت در نگه داشتن محلول های فوق اشباع بخشی از نمک های حل شده در محلول است .

 

2-اصلاح کریستال:

از ویژگی های آنتی اسکالانت تخریب اشکال کریستال است که منجر به رسوب نرم می شود .

وقتی کریستال ها در سطح زیر میکروسکوپی شروع به شکل گیری می کنند، گروه های منفی قرار گرفته بر روی مولکول آنتی اسکالانت به بارهای مثبت هسته رسوب حمله کرده و باعث توقف تعادل الکترونیکی لازم جهت ادامه رشد کریستال می شوند.

هنگامی که با اصلاح کننده های کریستالی تصفیه می شود، کریستال های رسوب به نظر می رسد تحریف شده، به طور کلی بیشتر بیضی شکل وکوچکتر شده اند .

3-پراکندگی :

پراکندگی توانایی برخی از آنتی اسکالانت ها برای جذب بر روی بلورها یا ذرات کلوئیدی است و یک بار زیاد آنیونی را به وجود می آورد که تمایل دارد کریستال ها را از هم جدا کنند. شارژ آنیونی بالا همچنین ذرات را از اتم های آنیونی ثابت موجود در سطح غشا جدا می کند.

 

دوز تزریق آنتی اسکالانت

در طول دو دهه گذشته نسل جدید آنتی اسکالانت ها  به طور تجاری ظهور یافته اند، که در آن مواد تشکیل دهنده فعال، اغلب مخلوطی از پلی کربوکسیلات ها و پلی اکریلات های مختلف مولکولی هستند.

روش های محاسبه ای برای پیش بینی احتمال شکل گیری رسوب وجود دارد. استفاده از این پیش بینی ها به آنالیز آب و دانش پارامترهای طراحی سیستم بستگی دارد .

یون های موجود در آب تغذیه، اگر چه سیستم RO، نقطه حداکثر پتانسیل رسوب و جریان متمرکز است.   بنابراین نوع آنتی اسکالانت  و دوز بر اساس تجزیه و تحلیل معدنی در این نقطه است.

مهم است که بهینه سازی تصفیه با آنتی اسکالانت با توجه به نوع و دوز پیدا شود، شناسایی آنتی اسکالانت مناسب برای استفاده و رابطه نوع دوز-القاء برای سطح گسترده اشباع فوق العاده را تعیین گردد .

شرکت پاکان پالایش البرز می تواند به شما در انتخاب بهترین آنتی اسکالانت متناسب با آنالیز آب ورودی و میزان جریان آن کمک نماید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر بَا کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید .

تلفن:

32714659 026

32714659 026

همراه:

8994 866 0912

8995 866 0912

ایمیل:

info@pakan-palayesh.com

palayeshpakan@gmail.com

شاید این مطالب برایتان مفید باشد:

درباره نویسنده

admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *